Zobacz również

Pułapki przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego – na co uważać?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Mieszkanie można kupić od dewelopera lub na rynku wtórnym. Chociaż mieszkań nowych jest pod dostatkiem, dużo osób decyduje się na kupno tego z drugiej ręki. Jeżeli również o tym myślisz, sprawdź z nami, na co uważać przy transakcji!

Zakup mieszkania na rynku wtórnym jest związany z wieloma potencjalnymi trudnościami i kłopotami. Trzeba wobec tego mieć oczy dookoła głowy lub skorzystać z usługi rekomendowanego biura nieruchomości, które będzie mogło wykonać wszystkie ważne czynności za ciebie. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić mieszkanie w lokalizacji takiej jak Marki czy Białołęka, podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

 

  1. Kto jest właścicielem nieruchomości?

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego wielu kupujących popełnia podstawowy błąd – nie sprawdza stanu księgi wieczystej nieruchomości. W tym dokumencie można znaleźć podstawowe dane o sprzedaż mieszkań Białołęka, w tym także o osobach, które są jego właścicielami, o potencjalnych hipotekach i ogólnym stanie prawnym nieruchomości.

 

  1. Czy mieszkanie ma umowę dożywocia?

Prawo dożywocia pozwala na zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę. W ten sposób obecny mieszkaniec może pozostać w lokalu aż do swojej śmierci, niezależnie od tego, kto jest prawowitym właścicielem mieszkania. Często informacje o umowie dożywocia można znaleźć w księdze wieczystej, ale nie zawsze!

 

  1. Czy mieszkanie ma niechcianych lokatorów?

Należy zwrócić uwagę, czy mieszkanie ma jakichś zameldowanych lokatorów. Najlepiej poprosić sprzedającego o przedstawienie zaświadczenia z urzędu, że w lokalu nikt nie jest zameldowany. Inaczej można kupić nieruchomość z lokatorami.

 

  1. Zalęgłości czynszowe i inne opłaty

Jako kupujący warto również domagać się przedstawienia zaświadczeń ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, że mieszkanie nie ma zaległości czynszowych. Warto też zapytać o zaświadczenie dotyczące prądu i gazu.

 

  1. Czy sprzedający zarejestrował działalność gospodarczą w mieszkaniu?

Jeżeli właściciel prowadził w mieszkaniu firmę, wtedy warto sprawdzić, czy nie ma ona żadnych zaległości podatkowych – wtedy nowy właściciel może odpowiadać za długi poprzedniego. Informacje na ten temat można otrzymać od urzędu skarbowego.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy