Zobacz również

Hoodia – czy można z nią schudnąć?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

W sprzedaży można znaleźć mnóstwo różnych suplementów diety przeznaczonych dla osób odchudzających się. Często obiecują one złote góry, czyli ogromny spadek masy ciała w krótkim czasie. Wśród popularnych składników środków odchudzających znajdują się również wyciągi z rośliny nazywanej hoodia. Czy warto je stosować?

 

Hoodia to roślina, która wywodzi się z Afryki. Jest zaliczana do sukulentów i rośnie na pustyni, w warunkach, gdzie często brakuje wody. Afrykańscy myśliwi mają stosować ją wtedy, gdy brakuje im pożywienia podczas pustynnych wybarw, ponieważ ma ona hamować apetyt. Teraz leki odchudzające z wyciągiem z tej właśnie rośliny można także znaleźć w sprzedaży w naszym kraju.

 

Działanie leków z hoodią

Naukowcy badający ten sukulent na podstawie obserwacji kultury ludu San żyjącego na pustyni Kalahari zauważyli, że ma ona wpływ na apetyt. W latach siedemdziesiątych udało im się wyizolować z rośliny substancję P57, która według nich ma za zadanie hamować apetyt. Warto wskazać, że badanie to dotyczyło tylko jednej odmiany hoodii, a mianowicie hoodii gordonii, która stosowana jest również w suplementach diety.

 

Warto jednak odwołać się do badań, które przeprowadzone zostały w 2011 roku. Kobietom biorącym w nich udział podawano placebo oraz ekstrakt z rośliny hoodia gordonii. W trakcie badań nie zaobserwowano żadnych znacznych różnic pomiędzy kobietami, gdy chodzi o zmianę wagi. Co więcej, u kobiet przyjmujących hoodię zanotowano większe ciśnienie, puls oraz wyższy poziom bilirubiny. U niektórych z nich wystąpiły także wymioty i alergie skórne.

 

Uwaga na suplementy z hoodią!

Chociaż leki na odchudzanie zawierające ekstrakt z omawianej rośliny nadal są w sprzedaży, to jednak nie zaleca się ich stosowania ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych oraz brak udowodnionej skuteczności. Gdy wobec tego szukasz suplementu, który hamuje apetyt, hoodia nie spełni twoich oczekiwań i nie sprawi, że będziesz ważyć mniej. Uważaj także na suplementy z nieznanych źródeł – mogą okazać się groźne dla zdrowia i życia!

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy