Zobacz również

Czy opłaca się zastosować pompę obiegową do starej instalacji grzewczej?

Dodano: 2016-07-05 Przez: admin


 
Pompy obiegowe stosowane są obecnie przede wszystkim w nowych instalacjach grzewczych – dzięki nim można wymusić obieg wody w instalacji i tym samym dostarczyć ciepło do każdego pomieszczenia. Pompy obiegowe można stosować jednak nie tylko w nowych, ale również już istniejących instalacjach, aby poprawić ich wydajność działania.
 
Instalatorzy specjalizujący się w instalacjach grzewczych często spotykają się z pytaniem, czy pompy obiegowe mogą być stosowane w instalacjach grawitacyjnych startego typu, na przykład z żeliwnymi grzejnikami oraz kotłami bez zasobników. Nowoczesne pompy również nadają się do stosowania z instalacjami starszego typu i z pewnością pomogą w poprawie ich sprawności, ponieważ pompy te wymuszają obieg wody w układzie.
 
Pompy obiegowe bardzo dobrze nadają się do usprawniania i modernizacji istniejących już instalacji grzewczych bez konieczności przeprowadzania kompleksowych remontów. Często zdarza się, że w instalacjach tego rodzaju nie wszystkie grzejniki zapewniają optymalną temperaturę podczas chłodniejszych miesięcy, na przykład z powodu złego wykonania instalacji czy też zarastania rur kamieniem kotłowym, co może doprowadzić zmniejszyć dopływ gorącej wody do grzejników. W związku z tym wykorzystanie pompy ciepła może zniwelować ten problem i sprawić, że grzejniki będą szybciej się nagrzewały, co przełoży się na mniejsze zużycie paliwa grzewczego.
 
Jeżeli również zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego rodzaju modernizacji swojej instalacji grzewczej, w takim przypadku konieczne jest uzgodnienie wszystkich zmian z fachowcami w tej dziedzinie, ponieważ oprócz montażu dopasowanej pompy obiegowej instalacja może wymagać także niewielkich przeróbek, na przykład konieczne będzie zamontowanie zaworów regulacyjnych przy grzejnikach.
 
Bardzo ważne jest dobranie także odpowiedniej pompy obiegowej. Przykładowo jeżeli interesuje cię pompa Wilo, wówczas w asortymencie marki znajduje się szeroka gama tego rodzaju urządzeń. Oprócz indywidualnego dopasowania do parametrów instalacji warto również pamiętać o wyborze pompy o wysokiej klasie sprawności energetycznej.
 
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy